Podsumowanie XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina

Do tegorocznego, XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zgłosiło się 445 pianistów z całego świata.

20306_xvii-miedzynarodowy-konkurs-chopinowski-w-_1
XVII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny, 1-23-października-2015 r.

Pierwszy etap kwalifikacji polegał na przesłuchaniu nadesłanych nagrań. Komisja Kwalifikacyjna w składzie: Katarzyna Popowa-Zydroń (przewodnicząca) Ewa Bukojemska, Lech Dudzik, Andrzej Jasiński, Bronisława Kawalla, Stanisław Leszczyński, Marta Sosińska, Wojciech Świtała, wybrała 160 szczęśliwców, którzy zakwalifikowali się tym samym do kolejnego etapu Eliminacji, którzy w kwietniu przyjechali do Warszawy, aby walczyć o awans do Konkursu.

Najliczniejszą grupą byli Azjaci wśród których było 26 osób z Chin, 25 z Japonii oraz 24 z Korei Południowej, kolejną pod względem liczebności grupą byli Polacy – 21 pianistów, oraz reprezentanci Rosji i Stanów Zjednoczonych (po 11 osób), Wielkiej Brytanii (5), Włoch (4), Francji (6), Kanady i Ukrainy (po 4 osoby), Czech i Tajwanu (po 2 osoby), nadto Austrii, Białorusi, Chorwacji, Grecji, Holandii, Indonezji, Łotwy, Mongolii, Niemiec, Rumunii, Singapuru, Szwajcarii, Szwecji, Uzbekistanu i Węgier.

Poza Kwalifikacjami do Konkursu zakwalifikowało się 5 pianistów: Dinara Klinton (Ukraina) – laureatka II nagrody Konkursu im. I.J. Paderewskiego w Bydgoszczy w 2013 roku, Nozomi Nakagiri (Japonia) – laureatka II nagrody Konkursu w Hamamatsu w 2012 roku oraz zwycięzcy Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w tym roku: Andrzej Wierciński, Łukasz Krupiński i Krzysztof Książek.

W dniach 13–24 kwietnia 2015 roku w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej odbyły się publiczne eliminacje. Pianistów oceniało międzynarodowe jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń w składzie: Ludmil Angelov, Akiko Ebi, Adam Harasiewicz, Yves Henry, Andrzej Jasiński, Ivan Klánský, Anna Malikova, Alberto Nosè, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Marta Sosińska, Wojciech Świtała oraz Dina Yoffe.

25 kwietnia 2015 r. ogłoszona nazwiska 84 pianistów zakwalifikowanych do 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.

Najliczniejszą grupę pianistów zakwalifikowanych do tegorocznego Konkursu stanowili reprezentanci Chin i Polski ‒ po 15 osób. W Konkursie wystąpiło ponadto 12 pianistów z Japonii, 9 z Korei, 7 z Rosji, 5 ze Stanów Zjednoczonych, po 3 z Kanady, Wielkiej Brytanii i Włoch.

uczestnicy
Uczestnicy zakwalifikowani do I etapu.

Osoby zakwalifikowane do Konkursu:

1. Pani Soo Jung Ann (Korea Południowa)
2. Pani Miyako Arishima (Japonia)
3. Pan Tymoteusz Bies (Polska)
4. Pan Rafał Błaszczyk (Polska)
5. Pan Łukasz Piotr Byrdy (Polska)
6. Pani Michelle Candotti (Włochy)
7. Pan Luigi Carroccia (Włochy)
8. Pani Galina Chistiakova (Rosja)
9. Pani Irina Chistiakova (Rosja)
10. Pan Seong-Jin Cho (Korea Południowa)
11. Pan Ashley Fripp (Wielka Brytania)
12. Pani Yasuko Furumi (Japonia)
13. Pani Saskia Giorgini (Włochy)
14. Pani Katarzyna Gołofit (Polska)
15. Pan Adam Mikołaj Goździewski (Polska)
16. Pani Ivett Gyӧngyӧsi (Węgry)
17. Pan Chi Ho Han (Korea Południowa)
18. Pan Olof Hansen (Francja)
19. Pan Zhi Chao Julian Jia (Chiny)
20. Pan Aljoša Jurinić (Chorwacja)
21. Pani Joo Yeon Ka (Korea Południowa)
22. Pan Honggi Kim (Korea Południowa)
23. Pani Su Yeon Kim (Korea Południowa)
24. Pani Yedam Kim (Korea Południowa)
25. Pani Yurika Kimura (Japonia)
26. Pani Dinara Klinton (Ukraina)
27. Pani Aimi Kobayashi (Japonia)
28. Pan Qi Kong (Chiny)
29. Pan Marek Kozák (Czechy)
30. Pan Łukasz Krupiński (Polska)
31. Pan Krzysztof Książek (Polska)
32. Pani Rachel Naomi Kudo (Stany Zjednoczone)
33. Pan George Li (Stany Zjednoczone)
34. Pan Ning Yuen Li (Chiny)
35. Pani Kate Liu (Stany Zjednoczone)
36. Pan Eric Lu (Stany Zjednoczone)
37. Pani Tian Lu (Chiny)
38. Pan Xin Luo (Chiny)
39. Pan Roman Martynov (Rosja)
40. Pani Nagino Maruyama (Japonia)
41. Pan Vladimir Matusevich (Rosja)
42. Pani Nao Mieno (Japonia)
43. Pan Łukasz Mikołajczyk (Polska)
44. Pan Paweł Motyczyński (Polska)
45. Pani Alexia Mouza (Grecja)
46. Pani Jiyeong Mun (Korea Południowa)
47. Pani Mayaka Nakagawa (Japonia)
48. Pani Nozomi Nakagiri (Japonia)
49. Pan Szymon Nehring (Polska)
50. Pani Anastasiia Nesterova (Rosja)
51. Pan Ronald Noerjadi (Indonezja)
52. Pani Mariko Nogami (Japonia)
53. Pan Piotr Nowak (Polska)
54. Pani Arisa Onoda (Japonia)
55. Pan Georgijs Osokins (Łotwa)
56. Pan Jinhyung Park (Korea Południowa)
57. Pan Piotr Ryszard Pawlak (Polska)
58. Pani Zuzanna Pietrzak (Polska)
59. Pani Tiffany Poon (Chiny)
60. Pan Kausikan Rajeshkumar (Wielka Brytania)
61. Pan Charles Richard-Hamelin (Kanada)
62. Pani Tamila Salimdjanova (Uzbekistan)
63. Pan Cristian Ioan Sandrin (Rumunia)
64. Pani Natalie Schwamová (Czechy)
65. Pan Aristo Chingtoa Sham (Chiny)
66. Pani Boyang Shi (Chiny)
67. Pan Dmitry Shishkin (Rosja)
68. Pani Rina Sudo (Japonia)
69. Pan Michał Szymanowski (Polska)
70. Pani Rikono Takeda (Japonia)
71. Pan Arseny Tarasevich-Nikolaev (Rosja)
72. Pan Alexei Tartakovsky (Stany Zjednoczone)
73. Pan Hin-Yat Tsang (Chiny)
74. Pan Alexander Ullman (Wielka Brytania)
75. Pan Chao Wang (Chiny)
76. Pan Zhu Wang (Chiny)
77. Pan Andrzej Wierciński (Polska)
78. Pan Yuchong Wu (Chiny)
79. Pan Zi Xu (Chiny)
80. Pan Yike (Tony) Yang (Kanada)
81. Pani Yuliya Yermalayeva (Białoruś)
82. Pan Cheng Zhang (Chiny)
83. Pani Chuhan Zhang (Chiny)
84. Pani Annie Zhou (Kanada)

Na wybór fortepianu pianiści mieli zaledwie 15 minut od momentu wejścia na salę koncertową Filharmonii Narodowej. Podobnie jak w poprzedniej edycji Konkursu wybierali między czterema fortepianami: Steinway&Sons, Yamaha, Kawai i Fazioli.

A oto wybory pianistów:

1. Pani Soo Jung Ann (Steinway)
2. Pani Miyako Arishima (Steinway)
3. Pan Tymoteusz Bies (Yamaha)
4. Pan Rafał Błaszczyk (Steinway)
5. Pan Łukasz Piotr Byrdy (Yamaha)
6. Pani Michelle Candotti (Yamaha)
7. Pan Luigi Carroccia (Yamaha)
8. Pani Galina Chistiakova (Kawai)
9. Pani Irina Chistiakova (Kawai)
10. Pan Seong-Jin Cho (Steinway)
11. Pan Ashley Fripp (Kawaii)
12. Pani Yasuko Furumi (Yamaha)
13. Pani Saskia Giorgini (Yamaha)
14. Pan Adam Mikołaj Goździewski (Kawai)
15. Pani Ivett Gyӧngyӧsi (Steinway)
16. Pan Chi Ho Han (Kawai)
17. Pan Olof Hansen (Steinway)
18. Pan Zhi Chao Julian Jia (Kawai)
19. Pan Aljoša Jurinić (Yamaha)
20. Pani Joo Yeon Ka (Yamaha)
21. Pan Honggi Kim (Steinway)
22. Pani Su Yeon Kim (Steinway)
23. Pani Yedam Kim (Yamaha)
24. Pani Yurika Kimura (Yamaha)
25. Pani Dinara Klinton (Steinway)
26. Pani Aimi Kobayashi (Steinway)
27. Pan Qi Kong (Steinway)
28. Pan Marek Kozák (Steinway)
29. Pan Łukasz Krupiński (Steinway)
30. Pan Krzysztof Książek (Steinway)
31. Pani Rachel Naomi Kudo (Steinway)
32. Pani Kate Liu (Yamaha)
33. Pan Eric Lu (Yamaha)
34. Pani Tian Lu (Fazioli)
35. Pan Xin Luo (Steinway)
36. Pan Roman Martynov (Steinway)
37. Pani Nagino Maruyama (Kawai)
38. Pani Nao Mieno (Yamaha)
39. Pan Łukasz Mikołajczyk (Yamaha)
40. Pan Paweł Motyczyński (Steinway)
41. Pani Alexia Mouza (Yamaha)
42. Pani Mayaka Nakagawa (Yamaha)
43. Pani Nozomi Nakagiri (Steinway)
44. Pan Szymon Nehring (Steinway)
45. Pani Anastasiia Nesterova (Steinway)
46. Pan Ronald Noerjadi (Yamaha)
47. Pani Mariko Nogami (Yamaha)
48. Pan Piotr Nowak (yamaha)
49. Pani Arisa Onoda (Kawai)
50. Pan Georgijs Osokins (Yamaha)
51. Pan Jinhyung Park (Steinway)
52. Pan Piotr Ryszard Pawlak (Steinway)
53. Pani Zuzanna Pietrzak (Yamaha)
54. Pani Tiffany Poon (Steinway)
55. Pan Kausikan Rajeshkumar (Yamaha)
56. Pan Charles Richard-Hamelin (Yamaha)
57. Pani Tamila Salimdjanova (Yamaha)
58. Pan Cristian Ioan Sandrin (Yamaha)
59. Pani Natalie Schwamová (Steinway)
60. Pani Boyang Shi (Kawai)
61. Pan Dmitry Shishkin (Yamaha)
62. Pani Rina Sudo (Yamaha)
63. Pan Michał Szymanowski (Steinway)
64. Pani Rikono Takeda (Kawai)
65. Pan Arseny Tarasevich-Nikolaev (Steinway)
66. Pan Alexei Tartakovsky (Yamaha)
67. Pan Hin-Yat Tsang (Yamaha)
68. Pan Alexander Ullman (Yamaha)
69. Pan Chao Wang (Kawai)
70. Pan Zhu Wang (Steinway)
71. Pan Andrzej Wierciński (Steinway)
72. Pan Yuchong Wu (Yamaha)
73. Pan Zi Xu (Yamaha)
74. Pan Yike (Tony) Yang (Yamaha)
75. Pani Yuliya Yermalayeva (Yamaha)
76. Pan Cheng Zhang (Steinway)
77. Pani Chuhan Zhang (Yamaha)
78. Pani Annie Zhou (Yamaha)

wybory
Wybór fortepianów

Najlepsi stroiciele i technicy fortepianowi troszczyli się, by wszystkie brzmiały i sprawowały się bez zarzutu. Najwięcej, bo aż 36 pianistów wybrało instrument firmy Yamaha, trzydziestu zdecydowało się na fortepian marki Steinway. Na japońskim instrumencie Kawai zagra 11 uczestników, a na włoskim Fazioli tylko jeden.

2 października odbyły się dwa koncerty inauguracyjne. O godzinie 18:00 w Filharmonii Narodowej w Warszawie wystąpił laureat Konkursu w 1970 roku oraz juror tegorocznego – Garrick Ohlsson, który zagrał Koncert C-dur na fortepian, chór męski i orkiestrę op. 39 Ferruccia Busoniego.

Półtorej godziny później, o 19:30 w Katowicach wystąpiła Martha Argerich, która wykonała I Koncert fortepianowy C-dur op. 15 Ludwiga van Beethovena.

W Warszawie z Garrickiem Ohlssonem zagrała orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego, a w Katowicach Marcie Argerich towarzyszyła prowadzona przez Jacka Kaspszyka – Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia.

W pierwszym etapie repertuar składał się z czterech utworów. Uczestnicy wybierali spośród:

Jedna z następujących etiud:
Etiuda C-dur op. 10 nr 1
Etiuda cis-moll op. 10 nr 4
Etiuda Ges-dur op. 10 nr 5
Etiuda F-dur op. 10 nr 8
Etiuda c-moll op. 10 nr 12
Etiuda a-moll op. 25 nr 11

Jedna z następujących etiud:
Etiuda a-moll op. 10 nr 2
Etiuda C-dur op. 10 nr 7
Etiuda As-dur op. 10 nr 10
Etiuda Es-dur op. 10 nr 11
Etiuda a-moll op. 25 nr 4
Etiuda e-moll op. 25 nr 5
Etiuda gis-moll op. 25 nr 6
Etiuda h-moll op. 25 nr 10

Jeden z następujących utworów:
Ballada g-moll op. 23
Ballada F-dur op. 38
Ballada As-dur op. 47
Ballada f-moll op. 52
Barkarola Fis-dur op. 60
Fantazja f-moll op. 49
Scherzo h-moll op. 20
Scherzo b-moll op. 31
Scherzo cis-moll op. 39
Scherzo E-dur op. 54

Oraz jeden z następujących utworów:
Nokturn H-dur op. 9 nr 3
Nokturn cis-moll op. 27 nr 1
Nokturn Des-dur op. 27 nr 2
Nokturn G-dur op. 37 nr 2
Nokturn c-moll op. 48 nr 1
Nokturn fis-moll op. 48 nr 2
Nokturn Es-dur op. 55 nr 2
Nokturn H-dur op. 62 nr 1
Nokturn E-dur op. 62 nr 2
Etiuda E-dur op. 10 nr 3
Etiuda es-moll op. 10 nr 6
Etiuda cis-moll op. 25 nr 7

7 października 2015 roku zakończyły się przesłuchania I etapu i tego samego wieczoru przedstawiono listę 43 uczestników, którzy 9 października rozpoczęli zmagania o występ w III etapie.

Lista wszystkich uczestników zakwalifikowanych do II etapu:

1. Pani Soo Jung Ann (Korea Południowa)
2. Pani Miyako Arishima (Japonia)
3. Pan Łukasz Piotr Byrdy (Polska)
4. Pani Michelle Candotti (Włochy)
5. Pan Luigi Carroccia (Włochy)
6. Pani Galina Chistiakova (Rosja)
7. Pan Seong-Jin Cho (Korea Południowa)
8. Pani Ivett Gyӧngyӧsi (Węgry)
9. Pan Chi Ho Han (Korea Południowa)
10. Pan Olof Hansen (Francja)
11. Pan Zhi Chao Julian Jia (Chiny)
12. Pan Aljoša Jurinić (Chorwacja)
13. Pani Su Yeon Kim (Korea Południowa)
14. Pani Dinara Klinton (Ukraina)
15. Pani Aimi Kobayashi (Japonia)
16. Pan Qi Kong (Chiny)
17. Pan Marek Kozák (Czechy)
18. Pan Łukasz Krupiński (Polska)
19. Pan Krzysztof Książek (Polska)
20. Pani Rachel Naomi Kudo (Stany Zjednoczone)
21. Pani Kate Liu (Stany Zjednoczone)
22. Pan Eric Lu (Stany Zjednoczone)
23. Pan Łukasz Mikołajczyk (Polska)
24. Pani Alexia Mouza (Grecja)
25. Pani Mayaka Nakagawa (Japonia)
26. Pan Szymon Nehring (Polska)
27. Pan Piotr Nowak (Polska)
28. Pani Arisa Onoda (Japonia)
29. Pan Georgijs Osokins (Łotwa)
30. Pan Jinhyung Park (Korea Południowa)
31. Pan Charles Richard-Hamelin (Kanada)
32. Pan Dmitry Shishkin (Rosja)
33. Pani Rina Sudo (Japonia)
34. Pan Michał Szymanowski (Polska)
35. Pan Arseny Tarasevich-Nikolaev (Rosja)
36. Pan Alexei Tartakovsky (Stany Zjednoczone)
37. Pan Alexander Ullman (Wielka Brytania)
38. Pan Chao Wang (Chiny)
39. Pan Andrzej Wierciński (Polska)
40. Pan Zi Xu (Chiny)
41. Pan Yike (Tony) Yang (Kanada)
42. Pan Cheng Zhang (Chiny)
43. Pani Annie Zhou (Kanada)

Program II etapu obejmuje:

Jeden utwór spośród:
Ballada g-moll op. 23
Ballada F-dur op. 38
Ballada As-dur op. 47
Ballada f-moll op. 52
Barkarola Fis-dur op. 60
Fantazja f-moll op. 49
Scherzo h-moll op. 20
Scherzo b-moll op. 31
Scherzo cis-moll op. 39
Scherzo E-dur op. 54
Polonez-Fantazja As-dur op. 61,

jeden walc spośród:
Walc Es-dur op. 18
Walc As-dur op. 34 nr 1
Walc F-dur op. 34 nr 3
Walc As-dur op. 42
Walc As-dur op. 64 nr 3,

 jeden polonez spośród:
Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22
Polonez fis-moll op. 44
Polonez As-dur op. 53
albo oba polonezy z op. 26

lub dowolny utwór lub utwory Fryderyka Chopina (tylko jeżeli pozostała część występu nie wypełniała niżej określonego minimum czasu), przy czym czas trwania występu w II etapie: 30-40 minut.

12 października 2015 zakończyły się przesłuchania II etapu XVII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. W ciągu 4 dni wystąpiło 43 pianistów z 16 krajów, a Jury zakwalifikowało 20 uczestników z 12 krajów, w tym: 3 z Polski, 3 ze Stanów Zjednoczonych, 3 z Korei Południowej, 2 z Rosji, 2 z Kanady, po 1 z Włoch, Chorwacji, Ukrainy, Japonii, Czech, Łotwy i Chin do trzeciego etapu Konkursu.

Poniżej lista wszystkich zakwalifikowanych uczestników:

1. Pan Luigi Carroccia (Włochy)
2. Pani Galina Chistiakova (Rosja)
3. Pan Seong-Jin Cho (Korea Południowa)
4. Pan Chi Ho Han (Korea Południowa)
5. Pan Aljoša Jurinić (Chorwacja)
6. Pani Su Yeon Kim (Korea Południowa)
7. Pani Dinara Klinton (Ukraina)
8. Pani Aimi Kobayashi (Japonia)
9. Pan Marek Kozák (Czechy)
10. Pan Łukasz Krupiński (Polska)
11. Pan Krzysztof Książek (Polska)
12. Pani Kate Liu (Stany Zjednoczone)
13. Pan Eric Lu (Stany Zjednoczone)
14. Pan Szymon Nehring (Polska)
15. Pan Georgijs Osokins (Łotwa)
16. Pan Charles Richard-Hamelin (Kanada)
17. Pan Dmitry Shishkin (Rosja)
18. Pan Alexei Tartakovsky (Stany Zjednoczone)
19. Pan Zi Xu (Chiny)
20. Pan Yike (Tony) Yang (Kanada)

W trzecim etapie Uczestnicy wybierali utwory spośród:

– Sonata b-moll op. 35 lub Sonata h-moll op. 58 lub pełny cykl Preludiów op. 28
– pełny cykl mazurków spośród następujących opusów:  17, 24, 30, 33, 41, 50, 56, 59
– dowolny utwór lub utwory Fryderyka Chopina (tylko jeżeli pozostała część występu nie wypełniała niżej określonego minimum czasu).
Czas trwania występu w III etapie: 50–60 minut.

16 października 2015 roku zakończyły się przesłuchania III etapu.

Wieczorem Jury ogłosiło nazwiska 10 finalistów:

1. Seong-Jin Cho (Korea Południowa)
2. Aljoša Jurinić(Chorwacja)
3. Aimi Kobayashi (Japonia)
4. Kate Liu (Stany Zjednoczone)
5. Eric Lu (Stany Zjednoczone)
6. Szymon Nehring (Polska)
7. Georgijs Osokins (Łotwa)
8. Charles Richard-Hamelin (Kanada)
9. Dmitry Shishkin (Rosja)
10. Yike (Tony) Yang (Kanada)

Przesłuchania finałowe rozpoczęły się 18 października o godzinie 18:00, a zakończyły 20 października o godzinie 20:40.

Pianiści mieli do wyboru jeden z koncertów  fortepianowych Fryderyka Chopina:

e-moll op.11 lub f-moll op.21.

Artystom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Maestro Jacka Kaspszyka.

20 października 2015 roku około godziny 1. Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń ogłosiło całemu światu laureata 17. edycji Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina i przyznało nagrody i wyróżnienia.

SEONG-JIN CHO
Zdobywca I nagrody – Seong-Jin Cho

NAGRODY GŁÓWNE:
I nagroda (30.000 €) i złoty medal – SEONG-JIN CHO
II nagroda (25.000 €) i srebrny medal – CHARLES RICHARD-HAMELIN
III nagroda (20.000 €) i brązowy medal – KATE LIU
IV nagroda (15.000 €) – ERIC LU
V nagroda (10.000 €) – YIKE (TONY) YANG
VI nagroda (7000 €) – DMITRY SHISHKIN

WYRÓŻNIENIA (4000 €):
ALJOŠA JURINIĆ
AIMI KOBAYASHI
SZYMON NEHRING
GEORGIJS OSOKINS

NAGRODY SPECJALNE:
Nagroda Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza (3000 €) – SEONG-JIN CHO
Nagroda Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków (5000 €) –KATE LIU
Nagroda Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu (3000 €) – nie przyznano
Nagroda Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty (10.000 €) – CHARLES RICHARD-HAMELIN

W środę, 21 października o godzinie 19:00 w Filharmonii Narodowej odbędzie się koncert laureatów 17. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina.